FC Viitorul câștigă în premieră Cupa României!

762

Formația constănțeană, pregătită de Gheorghe Hagi, s-a impus în ultimul act al competiției cu scorul de 2-1, în fața celor de la Astra Giurgiu.

După ce au fost conduși până în minutul 76, datorită golului înscris de Denis Alibec (7), FC Viitorul a reușit golul egalizator, Ghiță trimițând partida în prelungiri. Reușita lui Eric de Oliveira, din minutul 105 al prelungirilor, a aduc prima cupă a României la Constanța!

Virgil Ghiță, autorul golului egalizator, a fost ales jucătorul finalei, acesta fiind premiat de directorul tehnic al FRF, Mihai Stoichiță.

11.968 spectatori au fost prezenți pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploiești!

Astra – Viitorul 1-2
A marcat: Alibec (7) / Ghiță (76), Eric (105)
Cartonaș roșu: Pires (82)

Astra: 1. Lazar – 19. Butean, 25. Cestor, 6. Bejan (90. Hambo 105), 3. Radunovic – 24. Mrzljak-cpt., 52. Pires – 95. Moise, 10. Llullaku (21. Da Silva 86), 11. Gheorghe ( 88. Begue 68) – 7. Alibec ( 96. Balaure 72). Antrenor: Costel Enache
Rezerve: 18. Santos – 8. Bicean, 13. Roșu

Viitorul: 12. Cojocaru (1. Tordai 46) – 5. Mladen, 15. Țîru, 2. Ghiță, 6. De Nooijer – 96. Houri (16. Achim 94), 99. Băluță, 11. Vînă – 10. Hagi-cpt., 9. Rivaldinho (30. Calcan 63), 13. Drăguș (24. Eric 70). Antrenor: Gheorghe Hagi
Rezerve: , 17. Ciobanu, 18. Ganea, 93. Artean