UNDER 17 | Tricolorii înving Turcia, însă ratează calificarea la EURO

371

Reprezentativa U17 a României a încheiat cu victorie, 3-1 împotriva Turciei, meciurile de la Turul de Elită, după ce a pierdut primele două partide. 

Tricolorii au dominat partida disputată în compania țării gazdă, însă rezultatul nu a fost suficient pentru a se califica la Campionatul European. România a încheiat grupa pe poziția a treia, cu 3 puncte acumulate, la un punct în spatele Austriei, care a adunat 4 puncte. Liderul grupei, Italia, a câștigat toate cele trei partide, adunând 9 puncte.

Victoria României cu Turcia a fost asigurată de Ianis Stoica, care a marcat pe finalul primei reprize, și Louis Munteanu, autor al unei ”duble” (78′ și 88′ – din penalty). Pentru Turcia, care a evoluat în 10 jucători după eliminarea lui Muhammet Akpınar (8′), a înscris Polat Abay (52′).

România: 1.Sava – 2. Grosu, 3. Drăgușin-cpt, 20. Chilili, 14. Florică (4. Stefanovici 58′)- 5. Crivac, 17. Borcea – 18. Corbeanu (10. Bani 73′), 7. Stoica (8. . Grameni 83′), 16. Baiaram (11. Pitu 59′)- 19. Suciu (9. Munteanu 59′). Selecționer: Daniel Mogoșanu
Rezerve neutilizate: 12. Tătaru – 12. Szondi, 15. Pascu

Turcia: 1. Murat Akşit – 2. Sarıkaya, 15. Kurtuluş, 4. Emre Akşit, 3. Kurukalıp – 6. Sevinç, 16. Karakaya (8. Bakırsu 81′)- 17. Tunahan Taşçı (7. Ozdemir 65′), 13. Onur (20. Abay 46′), 9. Kavrazlı (18. Akman 46′) -cpt – 11. Akpınar. Selecționer: Turhan Sofuoglu
Rezerve neutilizate: 12. Olmuş – 14. Yeşil, 19. Özden, 

Rezultatele Grupei 1 de la Turul de Elită:

20 martie
România – Austria 1-5
Italia – Turcia 2-0

23 martie
Italia – România 3-0
Austria – Turcia 0-0

26 martie
Turcia – România 1-3
Austria – Italia 1-4

Clasament: Italia 9p, Austria 4p, România 3p, Turcia 0p

La turneul final găzduit de Irlanda, în perioada 3-19 mai 2019, se califica echipele clasate pe primul loc și cele mai bune 7 ocupante ale pozițiilor secunde.

Lotul pentru Turul de Elită:

Portari: Răzvan Sava (Juventus Torino/Italia), Alexandru Tătaru (ACS Centrul de Performanță Rapid), Raul Opric (AFC UTA Arad)

Fundași: Radu Drăgușin (Juventus Torino/Italia), Daniel Vita (Academia Puskas/Ungaria), Luca Florică (Amiens SC/Franța), Darius Grosu (FC Viitorul), Mădălin Pascu (Sportul Chiscani), Alexandru Chilili (FC Voluntari), Ștefan Stefanovici (Sporting Juniorul Vaslui)

Mijlocași: Alexandru Crivac (FC Viitorul),  Botond Szondi (AFK Csikszereda Miercurea Ciuc), Constantin Grameni (FC Viitorul), Ahmed Bani (FC Dinamo București), Theodor Corbeanu (Wolverhampton/Anglia), Ianis Stoica (Dunărea Călărași), Alexi Pitu (FC Viitorul), Ioan Borcea (FC Dinamo București), Ștefan Baiaram (U Craiova 1948 CS)

Atacanți: Louis Munteanu (FC Viitorul), Toni Suciu (Academia Puskas/Ungaria)