Start fără mari emoţii în play-out: CSM Petrolul Ploieşti – CSM Focşani 81-73!

305

Debut de play-out cu victorie, pentru CSM Petrolul Ploieşti, în această seară, în Sala Sporturilor Olimpia! Cu misiunea de a face uitat finalul neplăcut al primei faze a campionatului, ce a dus la ratarea prezenţei în Top 10, băieţii pregătiţi de Mihai Popa au făcut un meci bun şi, chiar dacă au fost şi câteva momente în care, parcă pe un fond de relaxare, le-au dat oaspeţilor iluzia revenirii, s-au impus clar, cu 81-73 (23-14, 15-20, 22-16, 21-23).

Evoluţia foarte bună din turneul EYBL „U17” l-a adus pe Codruţ Dinu printre titularii partidei din această seară, alături de Funderburk Jr, Misters, B. Popa şi Brkic, iar jocul a curs fără probleme până pe la jumătatea sfertului secund, atunci când Petrolul conducea cu 38-26. Ultimele patru minute nu au mai adus vreun coş ploieştean şi, după un parţial de 8-0 al oaspeţilor, s-a intrat la pauză cu o diferenţă uşor nedreaptă faţă de ce se jucase în marea majoritate a timpului: doar 4 puncte, mai exact 38-34.

„Invitaţi” în meci, vrâncenii au reuşit după reluare să stea aproape în primele 5 minute, dar, de la 47-45, băieţii noştri au apăsat din nou pe acceleraţie şi s-au desprins la 58-46 (minutul 28)! Au fost zece puncte diferenţă înaintea ultimei secvenţe a partidei, ecartul s-a menţinut până la 68-58 (minutul 33), însă câteva minute de relaxare au complicat finalul de meci: Focşaniul a venit la 68-67 şi chiar a avut un şut „de 3” al lui Petrişor cu care putea întoarce scorul, însă ratarea conducătorului de joc al vizitatorilor a primit răspuns de la Bogdan Popa, care i-a arătat cum se face şi, la 71-67, presiunea s-a mutat în tabăra oaspeţilor. Asta s-a văzut şi în următoarele atacuri, pentru că scorul a ajuns, după două acţiuni finalizate de Mitchell, la 77-69 şi ultimele zeci de secunde nu mai puteau schimba soarta partidei.

Pentru CSM Petrolul Ploieşti au jucat în această seară: Brkic (15 puncte), Mitchell (11, 1×3), B. Popa (10, 2×3), O. Popa Calotă (10), Misters (8, 1×3), Aughburns (8), Milin (8, 1×3), Funderburk Jr. (5, 1×3), C. Dinu (3, 1×3), C. Chiţu (3, 1×3), G. Angelian.

Urmează aproape trei săptămâni în care Liga Naţională se va întrerupe pentru Turneul Final al Cupei României şi o acţiune a lotului naţional de seniori al României, aşa că următoarea partidă a băieţilor noştri, restanţă din prima rundă a play-out-ului, este programată tocmai pe 27 februarie, tot în Sala Sporturilor Olimpia, în compania celor de la Laguna Bucureşti.