Simona Halep, la o victorie de locul 1 mondial!

777

Simona Halep, impresionantă în sferturile de finală la Miami: revenire de la 1-5 în setul secund pentru o victorie prețioasă, 6-4, 7-5 cu Qiang Wang.
Simona Halep trebuie să o învingă pe cehoaica Karolina Pliskova, 7 WTA, pentru a accede în finala Miami Open și pentru a urca astfel din nou pe locul 1 mondial. Semifinala Simona Halep – Karolina Pliskova se joacă vineri noapte de la 3:00.

O nouă victorie fantastică pentru Simona Halep, la turneul WTA Premier Mandatory de la Miami, compatrioata noastră reușind, în setul secund al partidei cu Qiang Wang, o serie de șase game-uri.

După ce a câștigat primul set cu 6-4, Simona s-a văzut condusă în setul secund cu 5-1 de Wang, dar jucătoarea din China nu a rezistat tăvălugului pornit de Simona.

Scorul final al acestui meci, după ce românca a salvat și trei mingi de set în actul al doilea, a fost 6-4, 7-5 pentru Halep, care se califică în semifinale.