România găzduiește Turneul celor 4 Națiuni

70

În perioada 7-11 mai, reprezentativa Under 16 a României, pregătită de Adrian Văsâi, va fi gazda Turneului celor 4 Națiuni.

La ediția din acest an vor mai participa selecționatele similare ale Norvegiei, Poloniei și Croației. Partidele se vor desfășura la Centrele Naționale de Fotbal Buftea și Mogoșoaia, conform următorului program:

7 mai
→ ora 15:00: Polonia – Croația (Centrul Național de Fotbal Buftea)
→ ora 17:00: ROMÂNIA – Norvegia (Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia)

9 mai
→ ora 15:00: Croația – Norvegia (Centrul Național de Fotbal Buftea)
→ ora 17:00: Polonia – ROMÂNIA (Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia)

11 mai
→ ora 11:00: ROMÂNIA – Croația (Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia)
→ ora 13:00: Norvegia – Polonia (Centrul Național de Fotbal Buftea)

Toate partidele României vor putea fi urmărite în direct pe FRF TV și pagina de Facebook a echipei naționale.

Tricolorii se vor reuni sâmbătă după-amiaza la Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia, unde vor sta în cantonament pe toată perioada turneului.

Lotul convocat de selecționerul Adrian Văsâi pentru această acțiune: 

Portari: Robert Popa (Flacăra Horezu), Alexandru Borbei (ASU Politehnica Timişoara), Alexandru Silveanu (Viitorul Argeș)

Fundași: Mădălin Sturzu (LPS Banatul Timișoara), Adrian Nicolae (FC Petrolul Ploiești), Gabriel Dănuleasa (FC Viitorul), Darius Vasilescu (AFC Centrul de Performanță Rapid București), Dan Sîrbu (FC Viitorul), Sergiu Pîrvulescu (SR Municipal Braşov), Ionuț Amzar (SC Dinamo 1948)

Mijlocași: Sebastian Nechita (Juniorul Suceava), Ionuț Florea (SC Dinamo 1948), Nicolas Popescu (FC Viitorul), Andrei Pandele (FCSB), Ionuț Neacșu (LPS Viitorul Pitești), Ștefan Bodișteanu (FC Viitorul), Luca Andronache (FCSB), Romeo Niță (FCSB), Claudiu Negoescu (FCSB), Claudiu Badea (SC Dinamo 1948)

Atacanți: Remus Mihai (FC Viitorul), Bogdan Jeler (CS Minaur Baia Mare)

*Romeo Niță (FCSB) nu se va putea prezenta la reunire din cauza unei accidentări, selecționerul Adrian Văsâi convocându-l în locul său pe Claudiu Badea (SC Dinamo 1948)

Continuă pregătirile pentru calificările la EURO 2020 

Naționala formată din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2003 va face parte din Grupa 10 a calificărilor, alături de Rusia, Elveția și San Marino. Meciurile se vor disputa în România, în perioada 24-30 octombrie, conform următorului program:

24 octombrie: Rusia – San Marino, România – Elveția
27 octombrie: Rusia – România, Elveția – San Marino
30 octombrie: Elveția – Rusia, San Marino – România

Primele două clasate în cele 13 grupe de calificare alături de cele mai bune 4 locuri trei se vor califica la Turul de Elită din primăvara anului 2020, cărora li se alătură Spania și Anglia.

La Campionatul European Under 17, găzduit de Estonia la finalul lunii mai 2020, vor participa câștigătoarele celor 8 grupe de la „Elită” și cele mai bune șapte locuri secunde, alături de țara-gazdă.