Regula U21 | Premieră pentru Mihăilă, Ianis a marcat a zecea oară

593

În runda a șasea din play-off-ul și play-out-ul Ligii 1, doi jucători U21 au avut contribuții esențiale la rezultatele formațiilor pentru care evoluează.

În primul meci al rundei, la Giurgiu, tânărul Valentin Mihăilă a marcat în premieră în prima ligă, iar reușita sa a asigurat Craiovei toate punctele în duelul cu Astra, oferindu-i lui Corneliu Papură un debut perfect pe banca oltenilor.

În derby-ul rundei, la Ovidiu, Viitorul și FCSB au încheiat la egalitate, 1-1, un meci în care au evoluat nouă jucători U21, șase la Viitorul și trei la FCSB.

Marcatorul gazdelor a fost căpitanul Ianis Hagi, care prin această reușită a ajuns la zece goluri marcate în actualul sezon, fiind cel mai bun marcator U21 din Liga 1.

În runda încheiată luni a debutat un alt jucător eligibil regulii implementate de FRF. Flavius Stoican l-a folosit pentru prima dată pe Francisc Cristea, fotbalist născut în anul 2001.

În total, în această etapă au evoluat 32 de jucători U21, 21 dintre aceștia au fost titulari și 15 integraliști.

Play-off

Astra – U Craiova 1948 Club Sportiv 0-1

Mihăilă (68)

AstraButean (integralist), V. Gheorghe (din minutul 57)

CraiovaCicâldău (integralist), Mihăilă (titular, 87 de minute)

Sepsi – CFR Cluj 0-1

Țucudean (24)

SepsiFl. Ștefan (titular, 45 de minute), Hamed (din minutul 46), Sîntean (din minutul 81)

CFRManea (integralist), Costache (din minutul 76)

Viitorul – FCSB 1-1

Hagi (80) / Gnohere (68)

ViitorulGhiță (integralist), Ciobanu (integralist), I. Hagi (integralist), Ganea (titular, 45 de minute), Drăguș (din minutul 46), Boboc (din minutul 57)

FCSBNedelcu (integralist), Man (integralist), Fl. Coman (titular, 51 de minute)

Play-out

Hermannstadt – Voluntari 1-1

Lendric (24) / Ricardinho (41)

Hermannstadt: Căbuz (integralist)

VoluntariI. Gheorghe (integralist), Tudorie (din minutul 71)

Gaz Metan Mediaș – Dunărea 0-0

Gaz MetanMailat (titular, 79 de minute), Olaru (din minutul 65)

DunăreaSimion (integralist), D. Benzar (din minutul 79)

Politehnica Iași – Concordia 1-1

Enoh (46) / Cristescu (43)

Poli: P. Petre (titular, 45 de minute), F. Cristea (din minutul 46)

ConcordiaFota (integralist)

Dinamo – FC Botoșani 1-0

N’Diaye (88)

Dinamo: R. Grigore (integralist), Sorescu (integralist)

BotoșaniL. Fulop (integralist), Oaidă (din minutul 86)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 6-a din play-off-ul și play-out-ul Ligii 1, ediția 2018-2019

Portar: Căbuz (Hermannstadt)

FundașiButean (Astra), Fl. Ștefan (Sepsi), Manea (CFR), Ghiță (Viitorul), Boboc (Viitorul), Fota (Concordia), R. Grigore (Dinamo)

Mijlocași: V. Gheorghe (Astra), Cicâldău (Craiova), Mihăilă (Craiova), Hamed (Sepsi), Costache (CFR), Ciobanu (Viitorul), I. Hagi (Viitorul), Nedelcu (FCSB), I. Gheorghe (Voluntari), Mailat (Gaz Metan), Olaru (Gaz Metan), Simion (Dunărea), P.Petre (Poli Iași), F. Cristea (Poli Iași), Sorescu (Dinamo), L. Fulop (Botoșani), Oaidă (Botoșani)

AtacanțiSîntean (Sepsi), Ganea (Viitorul), Drăguș (Viitorul), Man (FCSB), Fl. Coman (FCSB), Tudorie (Voluntari), D. Benzar (Dunărea)