LPS Cluj-Napoca a câștigat Campionatul Național U17

427

Echipa clujeană a învins cu 3-1 în finala disputată joi, 23 mai, la Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia, în fața Academicii Clinceni.

Deși a început mai bine partida, formația din Clinceni s-a văzut condusă din minutul 20, atunci când fundașul lui LPS Cluj-Napoca, Dragoș Mureșan, a înscris în urma unei faze fixe. Academica a reușit să egaleze după pauză printr-un gol de excepție, șut la vinclu din afara careului – Mirel Dina (51).

Atunci când finala se îndrepta spre loviturile de departajare, LPS Cluj-Napoca a dat lovitura! În minutul 90, Adrian Mar a înscris cu un șut frumos, iar în minutul 90+3, Dragoș Cora l-a executat pe portarul advers din interiorul careului mare. 3-1 la final, iar clujenii au primit trofeul pentru câștigarea Campionatului Național U17. Marcatorul golului secund, Adrian Mar, a primit din partea lui Lucian Sănmărtean trofeul acordat „jucătorului finalei”.

LPS Cluj-Napoca – Academica Clinceni 3-1
Au marcat: Mureșan 20, Mar 90, Cora 90+3 / Dina 51

LPS Cluj-Napoca: 33. Oprea – 16. Balint (17. Gabor, 46), 2. Mureșan, 5. Iuga, 13. Călugăr (20. Cora, 55) – 6. Lujerdean (15. Moldovan, 46), 10. Cîmpean, 8. Silaghi-cpt. – 11. Mar (21. Bochiș, 90+1), 7. Bambo (18. Diosan, 62), 9. Șerban. Antrenor: Alin Albu

Academica: 1. Fieraru – 2. Ciobanu (17. Ioniță, 70), 3. Marin-cpt., 4. Mocanu, 9. Tăbărana – 7. Dina (5. Ardeleanu, 70), 20. Perenyi, 19. Nicula – 10. Gheorghiță, 11. Voicu (8. Gyurka, 64), 24. Dobre. Antrenor: Imilian Șerbănică

În meciul pentru locurile 3-4, disputat în deschiderea finalei mari, Metaloglobus s-a impus în fața Academiei de Fotbal Gică Popescu.

Academia de Fotbal Gică Popescu – Metaloglobus București 0-2
Au marcat: Papanikolau (29), Despa (90+1)

Academia Gică Popescu: 1. Matei – 2. Den. Boldu (16. Vezelovici, 84), 3. Dar. Boldu (14. Neață, 84), 4. Popa, 6. Căciularu (17. Al. Grigorie, 81) – 20. An. Grigorie (15. Calițoiu, 84), 11. Mitrana-cpt., 8. Vlad, 7. Buturoagă (19. Staicu, 78) – 10. Drîndă, 9. Ciupitu. Antrenor: Ionuț Cimpoeru

Metaloglobus: 12. Cristache – 5. Polivanov, 3. Botea, 4. Cularea, 13. Vasile – 7. Ivan, 20. Gheorghe, 17. Ilie (11. Fratea, 70) – 15. Badea (8. Ion, 58) (21. Ghineț, 89), 19. Papanikolau (14. Muntean, 46), 9. Despa-cpt. Antrenor: Valentin Ivan