Lotul convocat pentru partidele cu Israel și Elveția din preliminariile EURO 2024

383

În noiembrie, naționala României încheie parcursul în preliminariile Campionatului European – Germania 2024:

Pentru aceste ultime două meciuri din preliminariile EURO 2024, selecționerul Edward Iordănescu a convocat 28 de jucători:

PORTARI
Horațiu MOLDOVAN (FC Rapid 1923, 7/0), Florin NIȚĂ (Gaziantep | Turcia, 19/0), Ionuț RADU (Bournemouth | Anglia, 4/0);

FUNDAȘI
Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania, 13/1), Vasile MOGOȘ (CFR Cluj, 4/0), Radu DRĂGUȘIN (Genoa | Italia, 11/0), Andrei BURCĂ (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 23/1), Adrian RUS (Pafos | Cipru, 18/1), Bogdan RACOVIȚAN (Raków | Polonia, 0/0), Nicușor BANCU (Universitatea Craiova, 32/2), Andres DUMITRESCU (Slavia Praga | Cehia, 0/0);

MIJLOCAȘI
Marius MARIN (Pisa | Italia, 13/0), Vladimir SCRECIU (Universitatea Craiova, 3/0), Andrei ARTEAN (Farul Constanța, 0/0), Răzvan MARIN (Empoli | Italia, 50/3), Alexandru CICÂLDĂU (Konyaspor | Turcia, 33/4), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 64/14), Darius OLARU (FCSB, 14/0), Olimpiu MORUȚAN (Ankaragucu | Turcia, 13/1), Marius ȘTEFĂNESCU (Sepsi OSK, 2/0), Ianis HAGI (Deportivo Alaves | Spania, 29/3), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 16/4), Florinel COMAN (FCSB, 10/1);

ATACANȚI
Florin TĂNASE (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 17/2), Denis DRĂGUȘ (Gaziantep | Turcia, 6/2), George PUȘCAȘ (Genoa | Italia, 38/10), Denis ALIBEC (Muaiter | Qatar, 35/4), Daniel BÎRLIGEA (CFR Cluj, 1/0).

Rezultate:  

  • 25 martie: Belarus – Elveția 0-5 (Steffen 4, 17, 29, Xhaka 62, Amdouni 65), Andorra – ROMÂNIA 0-2 (Man 35, Alibec 50), Israel – Kosovo 1-1 (D. Peretz 56 / Dasa 36-autogol)
  • 28 martie: ROMÂNIA – Belarus 2-1 (Stanciu 17, Burcă 19 / Morozov 86), Kosovo – Andorra 1-1 (Zhegrova 59 / Rosas 61), Elveția – Israel 3-0 (Vargas 39, Amdouni 48, Widmer 52)
  • 16 iunie: Kosovo – ROMÂNIA 0-0Belarus – Israel 1-2 (Ebong 16 / Weissman 85-pen., Gloukh 90+2), Andorra – Elveția 1-2 (M. Vieira 67 / Freuler 7, Amdouni 32)
  • 19 iunie: Elveția – ROMÂNIA 2-2 (Amdouni 28, 41 / Mihăilă 89, 90+2), Belarus – Kosovo 2-1 (Morozov 73, Ebong 75 / Muriqi 87-pen.), Israel – Andorra 2-1 (Shlomo 42, Solomon 61 / Rosas 52)
  • 9 septembrie: Andorra – Belarus 0-0ROMÂNIA – Israel 1-1 (Alibec 27 / Gloukh 53), Kosovo – Elveția 2-2 (Muriqi 65, 90+4 / Freuler 14, A. Rrahmani 79-autogol)
  • 12 septembrie: ROMÂNIA – Kosovo 2-0 (Stanciu 83, Mihăilă 90+3), Israel – Belarus 1-0 (Kanichowsky 90+3), Elveția – Andorra 3-0 (Itten 49, Xhaka 84, Shaqiri 90+3-pen.)
  • 12 octombrie: Belarus – ROMÂNIA 0-0Andorra – Kosovo 0-3 (Rashica 26, 71, Zeqiri 83)
  • 15 octombrie: Elveția – Belarus 3-3 (Shaqiri 28, Akanji 89, Amdouni 90 / Ebong 61, Polyakov 69, Antilevski 84), ROMÂNIA – Andorra 4-0 (Stanciu 23, Hagi 28, R. Marin 44-pen., Coman 50)

Clasamentul grupei I:

ECHIPĂMVEÎGP
1. ROMÂNIA844013-416
2. Elveția743020-815
3. Israel63217-711
4. Kosovo71428-87
5. Belarus81347-146
6. Andorra80263-172

Următoarele meciuri:

  • 12 noiembrie: Kosovo – Israel (21:45)
  • 15 noiembrie: Israel – Elveția (21:45)
  • 18 noiembrie: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIAElveția – Kosovo (21:45)
  • 21 noiembrie: ROMÂNIA – ElvețiaAndorra – IsraelKosovo – Belarus (21:45)

Foto cu caracter ilustrativ