Lista convocărilor preliminare pentru startul preliminariilor EURO 2020

48

În martie, naționala României debutează în calificările pentru Campionatul European de anul viitor, turneu final la care Arena Națională din București va găzdui patru partide. Primele două jocuri ale tricolorilor în preliminarii sunt împotriva Suediei, în deplasare, pe 23 martie, ora 19:00, și contra Insulelor Feroe, la Cluj-Napoca, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, pe 26 martie, ora 21:45 (→ informații despre bilete).

Pentru aceste două jocuri, selecționerul Cosmin Contra a trimis convocările de principiu pentru 24 de jucători care evoluează la cluburi din afara țării. Lotul final, care va include și numele jucătorilor din campionatul intern convocați, va fi anunțat ulterior.

”Am decis împreună cu staff-ul meu ca pentru această acțiune să trimitem faxuri de convocare preliminară unui număr mai mare de jucători ce activează în străinătate. Având în vedere situația fizică sau medicală a unora dintre ei și luând în calcul faptul că unele campionate încă nu au început și e greu de evaluat forma jucătorilor noștri din acestea, ne luăm toate măsurile pentru ca la momentul anunțării lotului final, când se vor adăuga și jucătorii din Liga 1, să avem toate opțiunile, a explicat selecționerul Cosmin Contra.

Lista convocărilor preliminare pentru „dubla” cu Suedia și Feroe este:

Portari: Ciprian Tătărușanu (FC Nantes, 57/0), Costel Pantilimon (Nottingham Forest, 27/0), Florin Niță (Sparta Praga, 2/0), Silviu Lung (Kayserispor, 3/0)

Fundași: Vasile Mogoș (Cremonese, 0/0), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 33/0), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa, 3/0), Vlad Chiricheș (Napoli, 54/0), Dragoș Grigore (Ludogoreț, 33/0), Cosmin Moți (Ludogoreț, 14/0), Alin Toșca (PAOK Salonic, 15/0), Cristian Ganea (Numancia, 5/0)

Mijlocași: Răzvan Marin (Standard Liege, 14/1), Paul Anton (Krylia Sovetov, 8/0), Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 40/5), Dorin Rotariu (FC Astana, 9/1), Nicolae Stanciu (Al-Ahli, 28/10), Andrei Ivan (Rapid Viena, 6/0), Alexandru Maxim (Mainz, 34/3), Alexandru Mitriță (New York City FC, 6/0)

Atacanți: Gheorghe Grozav (Kisvárda FC, 27/5), George Pușcaș (Palermo, 4/1), Claudiu Keșeru (Ludogoreț, 29/7), Florin Andone (Brighton & Hove Albion, 21/1)

Programul grupei F

23 martie 2019: Malta – Feroe, Suedia – România (ora 19:00), Spania – Norvegia (ora 21:45)
26 martie 2019: Malta – Spania, Norvegia – Suedia, România – Feroe (ora 21:45)
7 iunie 2019: Feroe – Spania, Norvegia – România, Suedia – Malta (ora 21:45)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

La EURO 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.