Horia Tecau este în sferturile de finală la Wimbledon. Nicholas Ionel, victorie categorică. Nini Dica pierde dramatic în turrneul juniorilor

495

Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer sunt în sferturile de finală ale turneului de dublu de la Wimbledon, după un meci terminat în setul patru, după abandonul adversarilor din Argentina. Favoriții cu nr. 5, Horia și Julie conduceau cu 7-6(1), 3-6, 7-5, 4-3, în momentul în care Maximo Gonzalez și Horacio Zeballos, favoriții cu nr. 9, au abandonat.

Victorie categorică pentru unul dintre juniorii români prezenți pe tabloul principal de simplu de la Wimbledon, Nicholas Ionel, care s-a impus în doar 45 de minute, în două seturi, 6-3, 6-2, în fața britanicului Jacob Fearnley.

Tot în primul tur la simplu, din păcate pentu el, Nini Gabriel Dica a pierdut în trei seturi, 1-6, 4-6, 5-7, întâlnirea cu americanul William Grant, deși în setul decisiv a condus cu 5-4.