Gimnastică ritmică: CSM Ploieşti, o medalie de bronz la Campionatul Naţional pentru Junioare II şi III!

427

Sala Sporturilor Olimpia a găzduit, în weekend, Campionatul National de Gimnastică Ritmică pentru Junioare II si III (12, 11, 10 si 9 ani), competiţie organizată de federaţia română de profil şi de Primăria Municipiului Ploieşti, prin Clubul Sportiv Municipal Ploieşti şi la startul căreia s-au înscris 113 gimnaste de la 19 cluburi din ţară.

CSM Ploieşti a fost reprezentat de şase sportive, patru junioare III – Ştefania Puiu (9 ani), Delia Stroe, Ingrid Gavril şi Raisa Dinu (10 ani) – şi două junioare II, Elena Murărescu şi Eva Popescu (12 ani), cea mai bună performanţă fiind realizată de Elena Murărescu, care a cucerit medalia de bronz la măciuci.

La junioare III, CSM Ploieşti a ocupat locul al 7-lea în clasamentul pe echipe, iar, la individual, Ştefania Puiu a fost a 19-a la “9 ani”, Delia Stroe a venit pe 14 şi Ingrid Gavril pe 17, la “10 ani”. La categoriile lor de vârstă, s-a concurat cu cerc şi panglică (9 ani), respective cerc, minge şi panglică (10 ani), clasamentul pe echipe fiind întocmit însumând cele mai bune patru punctaje obţinute de ambele categorii de vârstă, la cerc şi panglică.

La junioare II, Elena Murărescu a ocupat locul al 8-lea la individual compus (locul 3 la măciuci, locul 8 la cerc şi panglică şi locul 9 la minge), în timp ce Eva Popescu a fost a 17-a.

În competiţia echipelor, podiumul junioarelor III a fost 1. CS Victoria Cumpăna; 2. CSM Cluj-Napoca; 3. CSM Arad, iar, la junioare II, clasamentul a fost 1. CS Sportul Studenţesc Bucureşti; 2. CS UNEFS Bucureşti; 3. ACS Dandri Bucureşti.

Pe parcursul întrecerilor, competiţia a fost onorată cu prezenţa de preşedinta Federaţiei Române de Gimnastică Ritmică, Irina Deleanu, de vicepreşedinta federaţiei, Alexandra Piscupescu (cea care a şi coordonat brigada de arbitre), de directorul tehnic Adriana Mitroi, de antrenorul emerit Maria Gârbă, coordonatoarea lotului naţional al României, precum şi de Viceprimarul Municipiului Ploieşti, Dan Nicodim, şi de directorul CSM Ploieşti, Ştefan Grozea.

Ar mai fi de menţionat faptul că organizatorii au ales să îmbine sportul cu educaţia şi, în contextul în care Şcoala de Gramatică şi Primăria Municipiului Ploieşti desfăşoară în această lună proiectul de promovare a exprimării corecte intitulat „La Ploieşti, corect vorbeşti!”, unic la nivel naţional, în sală au fost expuse, pe şevalete, panouri cu texte originale, amuzante, prin intermediul cărora cititorii pot învăţa sau, după caz, reînvăţa cum să scrie corect în limba română. Mai mult, sportivele au avut onoarea de a fi premiate chiar de iniţiatoarele proiectului, Corina Popa, doctor în lingvistică, şi Corina Barbu, profesor de limba română, ambele prezente la festivitatea de premiere a câştigătoarelor concursului de la categoria Junioare III.

Toate gimnastele s-au bucurat de premiile oferite cu ajutorul sponsorilor SC Coral Impex SRL, Koh-I-Noor Hardtmuth Romania şi Adesgo, cărora le mulţumim pentru spijinul acordat.

Cele 19 cluburi prezente la Ploieşti au fost: ACS Dandri Bucureşti, ACS ProAktiv Bucureşti, ACS Ritmic Aly Gym Braşov, CS Gloria 2018/LPS Bistriţa, CS Olimpia Bucureşti, CS Sportul Studenţesc, CS UNEFS Bucureşti, CS Victoria Cumpăna, CSM Arad, CSM Cluj-Napoca, CSŞ Nr. 2 Baia Mare, CSŞ 1 Constanţa, CSŞ Nr. 1 Timişoara, CSŞ Reşiţa, CSŞ Triumf Bucureşti, CSŞ Unirea Iaşi, LPS Bihorul Oradea, LPS Târgu Mureş şi CSM Ploieşti.