Gimnastele de la CSM Ploieşti, 3 medalii obţinute la Cupa României!

501

Sala Polivalentă din Bucureşti a găzduit, în weekend, Cupa României, Campionatul Naţional de Ansambluri şi Festivalul Naţional de Gimnastică Ritmică, competiţie la care CSM Ploieşti a fost reprezentată în competiţiile senioarelor şi junioarelor, precum şi în concursul de ansambluri al categoriei „Mica Gimnastă”.Fetele pregătite de Simona Puiu şi Liliana Băescu au avut, din nou, evoluţii foarte bune, în progres faţă de campionatele naţionale, încununate cu un bilanţ promiţător: câte o medalie de bronz la fiecare dintre cele trei categorii.

Astfel, la senioare, Denisa Stoian a fost a 3-a cu un punctaj total de 71.500 (cerc – 20.100, minge – 17.050, măciuci – 17.600 şi panglică – 16.750). Ar fi de reţinut evoluţia foarte bună de la cerc, precum şi faptul că, per total, şi-a îmbunătăţit cu 4.7 puncte performanţa de la „naţionale”. În condiţiile absenţei titularei lotului naţional de senioare, Denisa Mailat (Steaua Bucureşti), primele două locuri au fost ocupate de Andreea Verdeş, de la CSŞ Unirea Iaşi (75.600) şi Sonia Ichim, de la CSM Arad (74.250).În competiţia junioarelor, Miruna Ciocîrlan a obţinut medalia de bronz, cu un punctaj de 62.750 (coardă – 15.800, minge – 16.900, măciuci – 16.850 şi panglică – 13.200), iar Sabina Enache a fost a 5-a, cu 56.800 puncte (coardă – 14.400, minge – 15.550, măciuci – 13.450 şi panglică – 13.400). Faţă de campionatele naţionale, Miruna a fost în progres cu două puncte, iar Sabina, cu 4. Primele două locuri au fost ocupate de Laura Aniţei, de la CSŞ Unirea Iaşi (75.700) şi Annaliese Drăgan, de la CS Sportul Studenţesc (72.350).

Medalie de bronz a obţinut şi ansamblul format din Maia Butnariu, Alessia Croitoru, Raisa Dinu, Ingrid Gavril, Delia Stroe şi Ştefania Puiu. Fetele au reuşit un punctaj de 10.400 şi au urcat pe ultima treaptă a podiumului, după CS Victoria Cumpăna (12.300) şi CS Olimpia Bucureşti (11.200).

În cadrul primei ediţii a Festivalului Naţional de Gimnastică Ritmică, CSM Ploieşti a fost reprezentat de Rebecca Mihai, în competiţia prejunioarelor, iar sportiva clubului nostru a reuşit să intre în posesia a trei medalii: aur la coardă, argint la panglică şi bronz la măciuci.