FCSB a învins în Armenia și e favorită la calificarea în turul 3 preliminar al Europa League

407

Cele trei reprezentante ale României în Europa League au disputat joi seara prima manșă a turului 2 preliminar.

FCSB a învins-o cu 3-0 la Erevan pe Alashkert după o repriză secundă excelentă și se află la 90 de minute de calificarea în următoarea fază. Au înscris Florin Tănase (60), Iulian Cristea (68) și Florinel Coman (82). Returul este programat joi, 1 august, de la ora 21:30, la Giurgiu.

La Budapesta, Universitatea Craiova a încheiat nedecis, 0-0, partida cu Honved, cu toate că în final putea obține victoria. Echipa care merge în turul 3 preliminar se va decide pe 1 august, de la ora 19:15, pe stadionul „Ion Oblemenco”.

Cel mai spectaculos joc al serii în Europa a fost cel dintre Gent și Viitorul. Din păcate, echipa constănțeană a pierdut partida în care s-a înscris de 9 ori! A fost 2-0, 2-1, 6-1 pentru belgieni înainte ca Viitorul să reușească să reducă la trei goluri diferența de pe tabelă. Pe lista marcatorilor și-au trecut numele: Asare (4), Dejaegere (13), Kubo (35, 45), Yaremchuk (42-pen., 50), respectiv Mladen (21), Țîru (56, 61). Manșa a doua se joacă pe 1 august, de la ora 18:00, la Ovidiu.