FC Petrolul rămâne fără victorie, în acest sezon, pe „Ilie Oană” și după meciul cu CS Mioveni

541
Petrolul rămâne fără victorie, în acest sezon, pe „Ilie Oană” și după meciul cu CS Mioveni, singura formație neînvinsă în această ediție de campionat. A fost 0-0 la capătul unui joc în care „găzarii” au avut, din nou, destule ocazii, fără să reușească să fructifice vreuna dintre ele.Cu destule indisponibilități în lot, ultima dintre ele, cea a lui Laurențiu Marinescu, apărută după o accidentare suferită chiar la antrenamentul de dinaintea jocului, și venind după o perioadă în care evoluțiile și, implicit, rezultatele nu s-au ridicat la nivelul așteptărilor, petroliștii n-au reușit să rupă șirul meciurilor fără victorie pe „Ilie Oană” nici în confruntarea cu CS Mioveni. O întâlnire de la care se aștepta să fie cât se poate de complicată, în condițiile în care gruparea argeșeană este una dintre „nucile tari” ale campionatului, rămasă singura fără eșec și după examenul de astăzi, de la Ploiești.Și de această dată Petrolul a fost echipa care și-a creat ocazii, având șansa, în ambele reprize, să deschidă tabela de marcaj. În prima parte, Saim Tudor (26) l-a evidențiat pe portarul Croitoru cu un șut din afara careului, apoi Ianis Stoica (27) n-a putut să-l învingă pe goalkeeperul oaspeților cu o lovitură de cap de la 6-7 metri, lateral dreapta. Iar Hamza Younes (35) a fost ghinionistul de serviciu, atunci când mingea trimisă cu călcâiul, de către atacantul tunisian, a trecut paralel cu linia porții!După reluare, Ianis Stoica (55) n-a profitat de pasa excelentă a lui Saim Tudor și a tras alături, din mijlocul careului, iar Croitoru a mai reușit o paradă salvatoare la un șut al lui Saim Tudor (60), expediat de la 18 metri. La jumătatea reprizei a doua, Mioveniul a avut, și ea, șansele sale, dar Avram a intervenit impecabil la șuturile, de la distanță, trimise de către Raul Costin (63 și 64), după care finalul s-a jucat mai aproape de careul vizitatorilor.Doar că, din nou, a lipsit luciditatea care să aducă execuția salvatoare, la fel cum, și în acest meci, se poate vorbi, dincolo de o manieră de arbitraj cel puțin discutabilă, și de decizii importante luate în defavoarea echipei noastre, cum ar fi la faza din minutul 84, atunci când Hamza Younes a fost agățat în careu de către Celea, dar centralul Florin Andrei a lăsat jocul să continue.S-a terminat, la fel ca și în meciul disputat în campionatul trecut, nedecis, 0-0, iar Petrolul nu izbutește să se apropie de plutonul fruntaș, ocupând, după nouă etape, poziția a 11-a, cu 12 puncte obținute din opt partide jucate. Urmează, sâmbătă, de la ora 12.00, confruntarea din deplasare cu Pandurii Tg. Jiu