Echipele de handbal ale CSM Ploieşti, victorii pe linie în competiţiile juvenile!

438

Toate cele patru echipe de handbal juniori ale CSM Ploieşti au avut programate meciuri în ultimele zile, reuşind să câştige partidele susţinute în intervalul sâmbătă – luni.

Echipa de handbal juniori 1 a CSM Ploieşti se menţine pe prima poziţie a clasamentului Seriei C în urma victoriei clare pe care a obţinut-o astăzi, la prânz, la CSŞ Craiova, scor 55-33 (28-18). Antrenorul Silviu Stănescu a folosit, astăzi, următorul lot de jucători: M. Oprea, Ad. Tănăsescu, D. Ioniţă – C. Albu (11 goluri), I. Mirică (8), D. Rudai (8), I. Mereu (8), N. Nicolae (5), R. Iacob (4), R. Floarea (3), Al. Pop (2), M. Iorga (2), V. Alici (1), V. Bolborici (1), R. Pantazi (1) şi Şt. Constantinescu (1). După 10 etape, CSM Ploieşti are 7 victorii şi o înfrângere, iar în runda următoare va sta.

Băieţii au jucat şi ieri, în etapa a 10-a a Diviziei A, cedând cu 25-33 (12-18) în faţa celor de la AHC Dobrogea Sud Constanţa. În etapa a 11-a, CSM Ploieşti va juca, duminică, pe terenul primei clasate, CSM Medgidia.

Şi junioarele 3 ale clubului se menţin pe primul loc al clasamentului Seriei D după victoria obţinută în această seară la Plopeni, în faţa celor de la HC Activ CSO: 28-21 (17-8). Antrenorul Robert Comendant le-a folosit, astăzi, pe: B. Voicilă, A. Matei, I. Săvulescu – D. Manole (7 goluri), N. Jianu (6), E. Lăcuşteanu (5), A. Burtea (5), D. Grădişteanu (2), E. Stoica, A. Toma, R. Gavrilă, Cr. Blidaru, B. Rădulescu şi M. Iordache. În etapa a 12-a, programată pe 8 decembrie, CSM Ploieşti va juca tot în deplasare, la CSO Tricolorul Breaza.

După o pauză de o săptămână, juniorii 3 au avut, din nou, meci oficial în weekend, ei jucând în Sala „Olimpia”, cu CSŞ Ploieşti. Considerată ca fiind în deplasare, partida contând pentru etapa a 10-a a Seriei C a fost câştigată la limită, cu 22-21 (11-12) de băieţii pregătiţi de Ramona Ştefan. A fost o întâlnire pasionantă, cu o primă repriză echilibrată şi o parte secundă în care CSM Ploieşti a dat impresia că s-a desprins decisiv, în minutul 43 conducând cu 20-16. A fost, apoi 21-18 (minutul 44), dar gazdele de la CSŞ au reuşit să înscrie 3 goluri consecutive, aşa că în ultimul minut s-a intrat la egalitate, 21-21. CSM Ploieşti avea să marcheze, însă, la ultimul atac, prin David Ioniţă, şi să obţină, astfel, o nouă victorie în faţa „vecinilor” de la CSŞ, după cea din tur (25-20).

Ramona Ştefan a folosit, sâmbătă, următorii jucători: B. Nuţă, D. Ştefan – D. Ioniţă (4 goluri), Al. Crăciun (3), R. Ciupitu (3), A. Dumitrache (3), M. Sîrbu (3), F. Matei (2), D. Constantin (2), Şt. Vîlcu (1), B. Bondarenco (1), A. Voicu, I. Stănescu şi T. Enescu. În etapa a 11-a, băieţii vor juca, sâmbătă, pe teren propriu, cu CSŞ Tecuci.

Şi junioarele 2 s-au întors la campionat după un weekend liber, reuşind să câştige clar, cu 51-33 (23-12), meciul de duminică, din Sala “Olimpia”, cu CSŞ Dinamo Braşov. Fetele pregătite de Robert Comendant ocupă locul al 3-lea al clasamentului Seriei D, cu 3 victorii, o remiză şi două înfrângeri, iar în următoarea etapă, programată abia pe 7 decembrie, vor juca tot “acasă”, cu CSŞ Târgovişte.