David Popovici, sportivul de numai 16 ani, a câștigat trei medalii de aur la Campionatele Europene de Înot

407

David Popovici a câștigat cea de-a treia medalie de aur, din cele patru câștigate în total în cadrul Campionatului European. Sportivul român s-a clasat pe primul loc la proba de 50 de metri liber, după ce a doborât recordurile de viteză în probele de 100 și de 200 de metri liber.

Cele patru medalii ale lui David la Roma sunt:

– argint cu ştafeta României (David Popovici, Mihai Gergely, Ştefan Cozma şi Patrick Dinu) de 4×100 m liber – timp: 3:19.93;

– aur la 100 m liber – timp: 47.30;

aur la 200 m liber – timp: 1:45.95;

– aur la 50 m liber – timp: 22.22.

David Popovici, calificat la JO de la Tokyo, a cucerit la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Roma trei medalii de aur la 50 m liber, 100 m liber şi 200 m liber, precum şi una de argint, cu ştafeta de 4×100 m liber (din care au mai făcut parte Mihai Gergely, Ştefan Cozma şi Patrick Dinu). Acesta a fost şi bilanţul final al delegaţiei României, trei medalii de aur şi una de argint.

Timpul obținut de juniorul român nu doar că reprezintă un record mondial la juniori, dar este și cel mai bun timp al anului inclusiv în cursele de seniori.