Cu cine va juca Simona Halep în turul doi al WTA Roma.

361

Angelique Kerber (26 WTA) a trecut, scor 6-2, 7-5, de Alize Cornet (60 WTA), în runda inaugurală a turneului WTA de la Roma, transmis în direct de Digi Sport, și o va întâlni în turul secund pe Simona Halep (3 WTA).

Confruntarea dintre Angelique Kerber și Alize Cornet a început în jurul orei 17:45, dar s-a încheiat aproape cinci ore mai târziu, fiind întrerupt din cauza ploii. Timpul efectiv de joc a fost de o oră și 37 de minute, la sfârșitul căruia jucătoarea din Germania s-a impus, cu dificultăți provocate de adversară doar în setul secund, când jocul lui Alize Cornet a crescut vizibil.

Învingătoarea duelului Simona Halep – Angelique Kerber va juca împotriva sportivei care se impune în confruntarea dintre Ajla Tomljanovic și câștigătoarea meciului Johanna Konta – Jelena Ostapenko.