Cosmin Contra a convocat 24 de jucători pentru partidele cu Insulele Feroe și Norvegia

72

selecționerul reprezentativei României a anunțat lotul final pentru următoarele două jocuri din preliminariile EURO 2020.

Insulele Feroe – România, 12 octombrie, ora 19:00 (Tórsvøllur, Torshavn)
România – Norvegia, 15 octombrie, ora 21:45 (Arena Națională, București)

Ambele partide vor fi transmise în direct pe PRO TV și Radio România Actualități!

Tricolorii convocați pentru aceste partide sunt următorii:

Portari: Ciprian Tătărușanu (Lyon, 63/0), Florin Niță (Sparta Praga, 2/0), Ionuț Radu (Genoa, 0/0)

Fundași: Romario Benzar (Lecce, 16/0), Vasile Mogoș (Cremonese, 0/0), Vlad Chiricheș (Sassuolo, 56/0), Adrian Rus (MOL Fehérvár 1/0), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa 5/0), Dragoș Grigore (Ludogorets, 37/0), Alin Toșca (Gazişehir Gaziantep, 17/0), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 10/0)

Mijlocași: Răzvan Marin (Ajax Amsterdam, 19/1), Mihai Bordeianu (CFR Cluj, 1/0), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova, 5/0), Dan Nistor (Dinamo București, 1/0), Paul Anton (Krylya Sovetov, 9/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 21/4), Nicolae Stanciu (Slavia Praga, 33/10), Ianis Hagi (Genk, 7/0), Alexandru Mitriță (New York City FC, 7/0), Florinel Coman (FCSB, 0/0)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogorets, 35/12), George Pușcaș (Reading, 10/5), Florin Andone (Galatasaray, 23/2)

Convocat inițial la prima reprezentativă, Tudor Băluță (Brighton) se va alătura lotului naționalei U21 pentru partidele cu Ucraina și Irlanda de Nord din preliminariile EURO 2021.

Lotul convocat de Mirel Rădoi, selecționerul reprezentativei Under 21.

Reunirea tricolorilor este programată duminică, 6 octombrie, la Centrul Național de Fotbal de la Mogoșoaia, acolo unde, de la ora 18:30 este programat primul antrenament înaintea “dublei” cu Insulele Feroe și Norvegia. Ședința de pregătire va fi deschisă în totalitate reprezentanților mass-media și suporterilor.

Programul media înaintea partidei cu Insulele Feroe
Centrul Național de Fotbal de la Mogoșoaia

Duminică, 6 octombrie
– ora 18:30 – antrenament deschis în totalitate publicului și reprezentanților mass-media. Ședința de pregătire va fi urmată de declarațiile selecționerului Cosmin Contra și ale unui jucător convocat.

Joi, 10 octombrie, la ora 9:50 este programată decolarea delegației echipei naționale la Torshavn.

Vineri, 11 octombrie, stadion Tórsvøllur, din Torshavn
– ora 10:00 – conferință de presă oficială a echipei naționale a Insulelor Feroe.
– ora 10:30 – antrenament oficial Insulele Feroe, deschis presei în primele 15 minute.
– ora 16:30 – conferința de presă oficială a României la care va participa un jucător și selecționerul Cosmin Contra.
– ora 17:00 – antrenamentul oficial al României, deschis presei în primele 15 minute.
* orele menționate sunt cele din Insulele Feroe

Programul grupei F
23 martie: Suedia – România 2-1 (Quaison 33, Claesson 40 / Keșerü 58), Malta – Feroe 2-1 (Nwoko 13, S. Borg 77-pen. / J. Thomsen 90+8), Spania – Norvegia 2-1 (Rodrigo 16, Ramos 71-pen. / King 65-pen.)
26 martie: România – Feroe 4-1 (Deac 26, Keșerü 29, 33, Puşcaş 63 / V. Davidsen 40-pen.), Norvegia – Suedia 3-3 (Johnsen 41, King 59, Kamara 90+7 / Claesson 70, Nordtveit 86-autogol, Quaison 90+1), Malta – Spania 0-2 (Morata 31, 73)
7 iunie 2019: Feroe – Spania 1-4 (K. Olsen 30 / Ramos 6, Jesús Navas 19, Gestsson 34-autogol, Gayà 71), Norvegia – România 2-2 (T. Elyounoussi 56, Ødegaard 70 / Keșerü 77, 90+2), Suedia – Malta 3-0 (Quaison 2, Claesson 50, Isak 81)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia 0-2 (Johnsen 49, 83), Malta – România 0-4 (Puşcaş 7, 29, Chipciu 34, Man 90+1), Spania – Suedia 3-0 (Ramos 64-pen., Morata 85-pen., Oyarzabal 87)
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia 0-4, Norvegia – Malta 2-0, România – Spania 1-2
8 septembrie 2019: Spania – Feroe 4-0, România – Malta 1-0, Suedia – Norvegia 1-1
12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

La EURO 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.

Spania660017-318
Suedia632113-811
România631213-710
Norvegia623111-89
Malta61052-133
Feroe60063-200