Componența comisiilor de specialitate din Consiliul Local Ploiești în 2022

219

Componența Consiliului Local al Municipiului Ploiești a mai suferit modificări de la învestirea acestuia, din 2020, în prezent configurația politică fiind următoarea: PNL – 13 consilieri, USR 5 consilieri, 3 PRO România, 2 PSD, 2 ALDE, 2 Prahova în acțiune, în total 27.

Puterea absolută în Municipiul Ploiești este asigurată atât la nivelul executivului, cât și la la nivelul consiliului local de alianța PNL-USR.

Menționăm că în cadrul consiliului local Ploiești, pentru a trece un proiect de hotărâre, trebuie o majoritate simplă, respectiv din numărul total de 27 de consilieri,trebuie jumătate plus unu, respectiv 14, iar la hotărârile de patrimoniu 18, majoritatea fiind ușor asigurată de PNL – 13 consilieri + USR – 5 consilieri.

Reamintim că primarul Municipiul Ploiești a fost ales pe listele PNL, iar cei 2 viceprimari sunt Magdalena Trofin – USR și Nicodim Daniel – PNL, adică alianța care conduce municipiul.

Administratorul public este Simona Albu, iar secretarul general este Mihaela Lucia Constantin.

Aici regăsiți componența nonimală a consiliului local Ploiești 2022.

Componența comisiilor de specialitate ale Consiliului Local Ploiești în 2022 este:

  1. Comisia de buget finanţe, control, administrarea domeniului public şi privat,
    studii, strategii şi prognoze:
  • Palaș-Alexandru Paul – preşedinte
  • Sîrbu-Simion Gheorghe – secretar
  • Simionescu Radu-Alexandru
  • Tonsciuc Mihai
  • Agapie Anca

2. Comisia pentru valorificarea patrimoniului, servicii către populaţie, comerţ,
turism, agricultură şi promovare operaţiuni comerciale:

  • Marcu Valentin – preşedinte
  • Tudor Aurelian-Dumitru – secretar
  • Frusina Nicolae-Vlad
  • Popa Gheorghe
  • Andreescu Costel
  • Vîscan Robert-Ionuț
  • Ştefan Alexandru
  1. Comisia pentru utilităţi publice, calitatea vieţii şi protecţia mediului:
  • Tonsciuc Mihai – preşedinte
  • Tudor Aurelian-Dumitru- secretar
  • Frusina Nicolae-Vlad
  • Sîrbu-Simion Gheorghe
  • Agapie Anca
  • 4. Comisia pentru organizare şi dezvoltare urbanistică, realizarea lucrărilor
    publice, circulaţie rutieră, conservarea monumentelor istorice şi de arhitectură:
  • Bolocan Iulian – preşedinte
  • Popescu Georgeta-Simona –secretar
  • Simionescu Radu-Alexandru
  • Popovici Horia-Nicolae
  • Lupu Bogdan
  • Enescu Răzvan
  • Ştefan Alexandru
  1. Comisia pentru protecţie şi asistenţă socială:
  • Bolocan Iulian – preşedinte
  • Ionescu Cristian – Ionel – secretar
  • Ștefan Nicoleta
  • Popa Anca-Adina
  • Trofin Magdalena
  • Ganea Cristian-Mihai
  • Măchiţescu Alexandru Dragoş
  1. Comisia pentru învăţământ, sănătate, ştiinţă, cultură, culte, tineret şi sport:
  • Popescu Georgeta-Simona – preşedinte
  • Ionescu Cristian – Ionel – secretar
  • Săbău Valentin-Răzvan
  • Nemeș Constantin
  • Popa Anca-Adina
  • 7 Comisia juridică, ordine publică, respectarea drepturilor şi libertăţilor
    cetăţeneşti, petiţii şi reclamaţii:
  • Botez George-Sorin-Niculae – preşedinte
  • Andreescu Costel – secretar
  • Frusina Nicolae-Vlad
  • Marcu Valentin
  • Popa Gheorghe