Clinceni, Petrolul și Dinamo se alătură celor de la FCSB și Hermannstadt în sferturile de finală ale Cupei

372

Joi se dispută ultimele trei meciuri din optimile de finală.

În primul meci al zilei, disputat la Clinceni, Academica a câștigat cu 2-0 duelul cu FC Botoșani. Căpitanul gazdelor, Patriche, a deschis scorul în minutul 34, iar Nsiah a stabilit rezultatul final în minutul 84. Astfel, Clinceniul elimină formația care trecuse în turul precedent de campioana CFR Cluj.

Meciul dintre Sănătatea și Petrolul a fost unul fără istoric. Dacă în “șaisprezecimi” echipa din Liga 3 a trecut de deținătoarea trofeului, FC Viitorul, de această data clujenii nu au avut nicio șanșă cu cei de la Petrolul. Ploieștenii au câștigat clar, cu 7-0 și merg în sferturile competiției. Bogdan Gavrilă a marcat de trei ori (23, 44, 62). Pe lista marcatorilor s-au mai aflat Hamza (16), Marinescu (78), Blănaru (80) și Arnăutu (84).

La Suceava, într-un meci jucat în nocturnă, Dinamo a trecut de Foresta, după un meci solid al jucătorilor lui Dușan Uhrin. Ricardo Grigore a punctat în minutul 9, iar Perovic a semnat desprinderea în minutul 62. Opt minute mai târziu, Robert Moldoveanu a marcat pentru 3-0, iar Perovic a stabilit scorul final, 4-0 pentru Dinamo.

Iată programul jocurilor din optimile de finală ale Cupei României:

Marți, 29 octombrie

CS Mioveni – Hermannstadt 0-2 | stadion Orășenesc (Mioveni)
Universitatea Cluj – FCSB 0-1 | Cluj Arena (Cluj-Napoca)

Miercuri, 30 octombrie

Academica Clinceni – FC Botoșani 2-0 | stadion Clinceni
Sănătatea Cluj – FC Petrolul Ploiești 0-7 | Cluj Arena (Cluj-Napoca)
Foresta Suceava – Dinamo 0-4 | stadion Areni (Suceava)

Joi, 31 octombrie

Metalul Buzău – CSM Politehnica Iași, ora 14:30, stadion Cornel Negoescu (Buzău)
Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Astra, ora 18:15, stadion Municipal (Sf. Gheorghe)
FC Voluntari – Universitatea Craiova, ora 21:00, stadion ”Anghel Iordănescu”