Astra – Viitorul, finala Cupei României, pe 25 mai, la Ploiești

525

În cea de-a doua semifinală, echipa antrenată de Gheorghe Hagi a trecut de Craiova și va juca în premieră în ultimul act al acestei competiții.

Joi seară, la Ovidiu, Viitorul a reușit una dintre surprizele ediției 2018-2019 din Cupa României. Constănțenii au reușit să elimine chiar deținătoarea trofeului, Craiova, după ce s-au impus cu scorul de 2-0, prin reușitele lui Ianis Hagi din minutul 6 și 86.

Și în tur, în Bănie, Viitorul obținuse victoria, scor 2-1.
În minutul 53, Craiova putea reveni în joc, dar Nicușor Bancu a ratat lovitura de la 11 metri obținută de Fortes.

FC Viitorul va juca în premieră într-o finală de Cupa României, iar adversara formației care are în palmares și un titlu de campioană a României va fi Astra. Giurgiuvenii au eliminat-o în semifinale pe CFR Cluj, după ce au câștigat cu 3-1 în Gruia și au remizat, 2-2, pe teren propriu.

Finala Cupei României va avea loc pe 25 mai, la Ploiești, pe stadionul “Ilie Oană”, ora de disputare a partidei urmând a fi stabilită ulterior.

Viitorul – U Craiova 1948 CS 2-0 (I. Hagi, 6, 86)

Viitorul: Cojocaru – Boboc, Țîru, Ghiță, De Nooijer – Houri, T. Băluță, Casap – I. Hagi – cpt. (Ganea, 88), Rivaldinho (Vână, 64), Drăguș (Artean, 64)
Rezerve: Tordai, Kuipers, A. Ciobanu, Eric
Antrenor: Gheorghe Hagi

U Craiova 1948 CS : Pigliacelli – Martic (Dimitrov,74), Donkor, R. Popa, Bancu cpt. – Fedele, Cicâldău, Bic (Drăghici, 60) – Bărbuț (Meza Colli, 70), Fortes, Mihăilă
Rezerve: L. Popescu, Kelic, Rocha, Nițu
Antrenor: Corneliu Papură