Autostrada Ploieşti – Braşov mai are de așteptat. Peste căți ani visul ar deveni realitatea, în cel mai bun scenariu

44

Autostrada Ploiești – Brașov nu a mai apărut nici măcar ca o promisiune electorală, deși înregistrează, în anumite zile, cel mai intens trafic din țară și cele mai lungi coloane de mașini. Dar, cui îi pasă!

În cadrul conferinței „România-Strategia Dezvoltării”, organizat de ziarul bursa.ro.Ionel Scrioşteanu, secretar de Stat la Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii, a declarat că studiul de fezabilitate pentru Autostrada Ploieşti – Braşov va fi finalizat în anul 2026, iar apoi vor urma deciziile pentru proiectare şi execuţie. „Este o autostradă care a avut un parcurs extrem de sinuos în ultimii 20 de ani. Nici nu eram născuţi când s-a pus prima dată problema autostrăzii Ploieşti – Braşov. Avem un contract care presupune şi proiect tehnic. După ce se va finaliza studiul de fezabilitate, vom lua o decizie pentru strategia de contractare” a declarat acesta.

Scrioşteanu a afirmat că un termen realist pentru finalizarea şi punerea în folosinţă a autostrăzii Ploieşti – Braşov este anul 2031, în cel mai bun caz, însă scenariul cel mai pesimist este anul 2033.