Liga a-2-a : lupta pentru salvarea de la retrogradare s-a complicat după rezultatele din weekend

532

Complicaţii în subsol: SSC Farul, Aerostar, Daco-Getica şi Metaloglobus, victorioase pe linie

Etapa a 24-a a programat sâmbătă nu mai puţin de şapte meciuri, majoritatea avându-le în centrul atenţiei pe echipele din subsolul clasamentului. Ultimele două clasate şi-au complicat existenţa după eşecurile suferite la limită, Dacia Unirea pierzând pe terenul liderului, în timp ce ACS Poli a capotat la Arad.

Brăilenii au bifat al treilea meci consecutiv din acest an fără gol marcat, deşi i-a avut la dispoziţie pe van den Driest, revenit la echipă şi pe ex-fariştii Diakite şi Jallow, proaspăt transferaţi. Din păcate pentru Dacia Unirea, Diakite a apărut pe lista marcatorilor cu un autogol, aducând victoria gazdelor.

ACS Poli a debutat cu dreptul la Arad, deschizând scorul în minutul 3 şi a intrat la cabine în avantaj. Gazdele au revenit după pauză, punctând prin Miculescu şi Ciucur, reuşind prima victorie pe teren propriu în faţa timişorenilor, într-un meci direct de campionat.

Atacantul Stoica a apărat un penalty, dar SSC Farul a bifat primul succes în deplasare

Unul dintre cele mai importante meciuri din subsolul clasamentului a avut loc la Baloteşti, acolo unde gazdele, locul 17 înaintea acestei runde, au primit vizita celor de la ASSCS Farul, aflaţi imediat sub ei în clasament. Meciul a fost unul aprig disputat, arbitrul Mihai Amorăriţei fiind nevoit să arate de 13 ori cartonaşul galben, dintre care de 10 ori doar pentru gazde, dar şi un roşu direct. Din păcate pentru ilfoveni, patru dintre galbene au echivalat cu două eliminări pentru cumul de cartonaşe, rămânând fără fundaşul Flămînzeanu şi portarul Fulga în minutele de prelungire, atunci când alergau după egalare.

Oaspeţii au condus cu 1-0 din minutul 57, când Celestino a deschis scorul de la punctul cu var şi au fost la un pas de 2-0 la faza care a dus la eliminarea portarului advers. Însă acelaşi Celestino l-a făcut erou pe internaţionalul de juniori Alexandru Stoica, intrat între buturi deoarece Baloteştiul nu a mai avut schimbări la dispoziţie pentru a-l introduce pe portaul de rezervă Iordan. Atacantul ilfovenilor a intuit direcţia în care a şutat mijlocaşul constănţenilor şi a prins balonul şutat destul de slab de acesta. Totuşi, nu a fost de ajuns pentru Baloteşti, pentru că în minutele de prelungire rămase nu a reuşit egalarea şi a pierdut trei puncte cu ASSCS Farul i-a depăşit în clasament.

Victoria de sâmbătă a fost prima reuşită de constănţeni în acest sezon în deplasare, dar şi prima victorie după o pauză de 105 zile. Precedentul succes din actuala ediţie de campionat a fost consemnat pe 24 noiembrie 2018, un 2-0 cu Dacia Unirea Brăila.

În 2019, Metaloglobus e invincibilă, iar ASU Poli a rămas tot fără victorie

Complicată a devenit şi situaţia celor de la ASU Poli, care au ajuns la trei meciuri consecutive fără victorie şi doar un singur punct acumulat în 2019. După 0-0 pe terenul Luceafărului, a urmat un eşec la limită pe Cluj Arena (0-1), iar la primul meci pe teren propriu din acest an un 1-2 cu Aerostar. Soarta partidei s-a decis din prima repriză, în care oaspeţii au deschis scorul după doar patru minute de joc, prin Alexandru Pop. Ignea a reaprins speranţele în minutul 38, dar Ciocâlteu i-a readus pe băcăuani în avantaj după doar un minut. Repriza secundă nu a mai adus schimbări pe tabelă şi Aerostar i-a egalat la puncte pe timişoreni în clasament, depăşindu-i la golaveraj, dar cele două echipe se află la doar un punct distanţă de primul loc retrogradabil.

De eşecul timişorenilor au profitat atât Daco-Getica, cât şi Metaloglobus. Echipa din Colentina a bifat prima victorie din 2019, după 2-0 la Târgu-Jiu, deşi a terminat partida cu un om în minus după eliminarea portarului Gavrilaş în minutul 85. În schimb, Metaloglobus a confirmat forma foarte bună prin care trece de la venirea lui Laszlo Balint ca antrenor principal şi s-a impus cu 2-0 în faţa celor de la CS Mioveni.

Echipa din cartierul Pantelimon este neînvinsă în 2019, cu două victorii fără gol primit în faţa reprezentantelor judeţului Argeş (1-0 cu Fotbal Club Argeş şi 2-0 cu Mioveni) şi un egal pe “Ilie Oană”, acolo unde a fost la un pas de a produce surpriza. De partea cealaltă, Mioveniul pare a nu se regăsi, după ce a început anul cu o victorie la Baloteşti, l-a continuat cu un egal pe teren propriu cu Pandurii, iar acum a pierdut la o echipă mai slab clasată.

O problemă pare a avea şi cealaltă echipă argeşeană, care a remizat alb la Petroşani, în faţa Energeticianului, reuşind primul punct din acest an, însă după trei partide nu a reuşit încă să marcheze.

Derby pentru promovare la Târgovişte

Ultimele trei partide ale rundei se vor disputa duminică, în ele fiind implicate patru dintre primele cinci clasate. Academica Clinceni şi AS FC Universitatea Cluj au prima şansă în meciurile cu Ripensia, respectiv Luceafărul Oradea, prin prisma clasamentului.

Capul de afiş al zilei este derby-ul dintre Chindia Târgovişte şi FC Petrolul Ploieşti, ocupantele locurilor 4 şi 5. Gazdele se află la egalitate de puncte cu clujenii şi la un punct în spatele ilfovenilor de la Clinceni, în timp ce oaspeţii sunt la un punct în spatele Chindiei. În aceste condiţii, ambele echipe au nevoie disperată de victorie pentru a rămâne în cărţi pentru promovare.