Handbaliştii de la CSM Ploieşti, la a doua victorie stagională în Divizia A!

665

Echipa de handbal juniori a CSM Ploieşti a reuşit, în această după-amiază, să obţină cea de a doua victorie stagională în Seria B a Diviziei A, „victima” fiind, din nou, ultima clasată, CSU Târgovişte. Elevii lui Silviu Stănescu s-au impus cu 40-25 (20-14) în faţa echipei de care mai treceau o dată în acest sezon, scor 36-32, în luna octombrie a anului trecut, la capătul unei partide pe care au controlat-o chiar mai clar de această dată.

După 3-2 în debutul jocului, CSM Ploieşti s-a desprins la 8-2 (minutul 10) şi, în ciuda unei reveniri a oaspeţilor (14-12, minutul 22), scorul pauzei a fost unul liniştitor: 20-14. Dâmboviţenii au mai avut o tresărire în debutul părţii secunde, când au venit la 21-19 (minutul 37), dar n-au putut ţine ritmul impus de băieţii noştri, care s-au apărat excelent şi au marcat cu regularitate pe contraatac. A fost 26-20 (minutul 43), apoi 30-21 (minutul 47) şi 40-25 la finalul timpului regulamentar, căderea vizitatorilor fiind totală în ultimul sfert de oră al jocului. Nu poate fi trecută cu vederea nici performanţa portarului Alexandru Ispas, care a reuşit ca, în interval de doar cinci minute, să apere nu mai puţin de patru lovituri de la „7 metri” consecutive ale oaspeţilor (48, 49, 50 şi 53).

Antrenorul Silviu Stănescu i-a folosit, astăzi, pe: Al. Ispas, Ad. Tănăsescu – A. Stănescu (9 goluri), V. Bucuroiu (8), I. Mereu (4), M. Chiranu (4), C. Albu (3), R. Floarea (3), G. Paraschiv (3), Al. Pop (2), P. Bucur (2), A. Militaru (1), N. Nicolae (1), V. Alici, D. Rudai şi R. Pantazi.

CSM Ploieşti ocupă locul al 6-lea în Seria B a Diviziei A, iar în etapa următoare, prima a celui de-al doilea retur, va juca tot pe teren propriu, cu AHC Dobrogea Sud Constanţa II, sâmbătă, 16 martie.