FC Viitorul, prima semifinalistă a Cupei României

434

Marți, 26 februarie, la Pitești, a fost programat primul sfert de finală al actualei ediții a Cupei României. FC Viitorul s-a impus în fața lui Hermannstadt, scor 3-2, și a obținut calificarea mai departe.

Campioana României din 2017 a condus cu 2-0 la pauză prin golurile marcate de Vlad Achim (6), din penalty, și Rivaldinho (41). La reluare, sibienii au reușit să revină și să egaleze după ce Achim și-a marcat în propria poartă (65), iar Tsoumou (71) a punctat și el. În final, duelul a fost decis de brazilianul Eric (78), care a marcat la primul său meci de la revenirea în România. Rezultatul urmează să fie omologat.

Miercuri și joi, 27-28 februarie, vor avea loc celelalte trei jocuri din „sferturi”. Programul este următorul:

Miercuri, 27 februarie
Dunărea Călărași – Astra Giurgiu, ora 17:00, în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport
Sepsi OSK Sf. Gheorghe – CFR Cluj, ora 20:00, în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Plus

Joi, 28 februarie
AFK Csikszereda – U Craiova 1948 CS, ora 20:00, în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Plus

Semifinalele Cupei României, ediția 2018-2019, vor avea loc pe 2-4 aprilie (tur), respectiv 23-25 aprilie (retur), în timp ce finala este programată în data de 2 iunie.