Australian Open 2019: Mihaela Buzărnescu a pierdut, după ce a fost aproape de victorie.

743

Mihaela Buzărnescu a pierdut cu Venus Williams în trei seturi strânse, 6-7, 7-6, 6-2, într-un meci foarte bun, în care a fost, la un moment dat, în pole-position și a servit pentru victorie. Mihaela a recuperat de la 3-5 în primul set și l-a câștigat cu 7-3 în tiebreak. În setul secund, dinamica scorului a fost în oglindă; românca a servit pentru meci la 5-3, dar a fost rândul lui Venus să recupereze și să forțeze tiebreak-ul, câștigându-l tot cu 7-3.

Partida a durat 2h39′.
Venus Williams (SUA, 36 WTA) – Mihaela Buzărnescu (26 WTA) [25] 6-7(3), 7-6(3), 6-2

Mihaela ajunge la opt înfrângeri consecutive de la accidentarea suferită anul trecut în Canada, însă vestea bună e că nivelul ei deja se îmbunătățește vizibil, și nu-s motive să nu credem că asta nu se va vedea curând și în rezultate.

Venus o va întâlni pe Alize Cornet în turul al doilea, pe partea de tablou a Simonei Halep, care urmează, vs Kaia Kanepi.

Ana Bogdan joacă la această oră, iar tot azi, Marius Copil l-a învins pe Marcel Granollers în trei seturi, 6-3, 6-4, 6-4 și se va vedea cu David Goffin în turul următor.